Aneb pár tipů, jak co nejlépe zvládnout první krok do edukativního prostředí.

Ani sebelepší prostředí nedokáže nahradit blízkost rodiny a pocit bezpečí domova. Je proto zcela běžné, že se v průběhu září objevují ve školce stýskací slzičky. Nezoufejte, je to jen fáze, nelze určit na jak dlouho, ale přejde to. Opravdu. Je naším společným zájmem, aby plačící období nenastalo vůbec nebo bylo alespoň co nejkratší a Váš syn nebo dcera si mohli užívat školku plnými doušky.

Co může pomoci:

1) Připravenost

Stejně jako pro Vaše dítě, i pro Vás bude tento krok krokem důležitým. Pokud budete mít pochybnosti například o zralosti dítěte nebo o školském zařízení, kterému ho plánujete svěřit, dítě stres vycítí. Udělejte vše pro to, abyste sami v sobě byli přesvědčeni, že začátek docházky syna či dcery do MŠ je krokem správným.

2) Rozvržení času

S nástupem do školky často souvisí i změna denního režimu – musíte být v daný čas na daném místě. Zkuste tomu přizpůsobit Váš denní rytmus. Dávejte dítě spát včas, abyste se vyhnuli nepříjemnému rannímu vstávání, mějte dostatek času na snídani a přípravu na odchod do MŠ. Ráno dělá den.

3) Trénink sebeobsluhy

Nechte je, ať se samy oblékají, myjí ruce, jedí… Samozřejmě budeme pro Vaše dítě každou minutu přítomny a ochotné s čímkoliv pomoci, faktem ale je, že dítě, které už tuto sebeobsluhu zvládá se cítí ve školce, samo bez rodičů, mnohem jistější, SEBE-jistější.

4) Trénink pohybu

Choďte s dětmi na procházky. Velkou část dne v MŠ tvoří pobyt venku. Rádi chodíme na přilehlý Hostibejk, kde děti musí zvládat terénní cesty, schody, kopce. Je proto fajn, když jsou děti na chůzi zvyklé a procházka je nerozhodí.

5) Pozitivní motivace

Mluvte s dětmi o školce, vyprávějte, co se tam děje. Zkuste najít oblast, na kterou se právě Vaše dítě může ve školce těšit. Ať už to jsou kamarádi, hry, vyrábění, naši zvířecí mazlíčci…

6) Napojení na domov

Je prima, když má dítě s sebou ve školce něco, co má spojené s domovem – oblíbeného plyšáka, dečku… Některým dětem pomáhá namalovat si na ruku srdíčko stejně jako maminka/tatínek/… Při pohledu na něj pak ví, že na něj myslíte a brzy už budete spolu.

7) Trpělivost

Každé dítě je jiné, každé má svůj čas. Zkuste si alespoň v prvních týdnech nechat ještě více volného času pro Vaše dítě. Někomu vyhovuje začít pomaleji, být nejprve kratší dobu, pak postupně dobu strávenou v MŠ prodlužovat. Někdo potřebuje s rodiči sdílet první okamžiky, ukázat oblíbenou hračku, pochlubit se s obrázkem.

8) Přítomnost v okamžiku

Pokud to Vašemu dítěti dodá SEBE-vědomí a je to ve Vašich možnostech, můžete trávit dny spolu s námi. Společně budeme dál hledat cestu, jak dítě postupně osamostatnit.

9) Férovost

Když slíbíte, že přijdete po obědě, přijďte po obědě. Pokud musí jít domů až odpoledne, připravte ho na to již ráno. Případné slzičky jsou lepší než poobědové zklamání a narušení důvěry.

Bez názvu (400 × 297 mm)

10) Komunikace

Říkejte nám o Vašich obavách, co je Vám nepříjemné, dávejte návrhy. Důvěra mezi pedagogy a rodiči je jeden z nejdůležitějších aspektů, aby nástup do školky proběhl v co největší pohodě. Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti, mluvte s námi, společně to zvládneme.

Vše výše zmíněné berte jako doporučení, ne dogma. Neopomíjíme individualitu dětí, nikdo nemusí umět všechno a hned. Kdokoliv potřebuje pomoci, jsme tu. Kdokoliv potřebuje podpořit, jsme tu. Kdokoliv potřebuje obejmout, jsme tu. Není důležité, jak dlouho adaptace trvá, my jsme tu pro Vás a Vaše děti.


Učitelky z DS a MŠ Movere